Την Τετάρτη 6-3-2024 στα πλαίσια των δράσεων κατά της σχολικής βίας, το ΓΕΛ Δομοκού , το Γ/σιο Δομοκού, το Δημοτικό σχολείο Δομοκού και το Νηπιαγωγείο Δομοκού διοργάνωσαν και υλοποίησαν τη δράση “Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια”.

Η δράση ήταν πρόταση του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, του Παιδαγωγικού τμήματος και συγκεκριμένα του καθηγητή κ. Θάνου.

Οι μαθητές και μαθήτριες όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης, έφτασαν στην πλατεία του Δομοκού, κρατώντας χρωματιστά μπαλόνια και λέγοντας συνθήματα κατά της σχολικής βίας έδωσαν ένα ηχηρό μήνυμα – σπάζοντας τα μπαλόνια στις 11:00 π.μ., σπάζοντας τη σιωπή, και ευαισθητοποιώντας τους πολίτες κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Οι μαθητές/τριες ενεργό κύτταρο της τοπικής κοινωνίας με ρόλο σημαντικό, αυτό της παρακίνησης, ενημέρωσης, ευαισθητοποίησης και διάχυσης γνώσεων και αντιλήψεων, εφαρμόζοντας καλές πρακτικές.