50ή Επέτειο της Εξέγερσης του Πολυτεχνείου

Πολλοί μαθητές συζητούν, άλλοι μαθητές αναφέρονται με ποιήματα και τραγούδια στα γεγονότα της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, οι δικοί μας μαθητές εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν τη δική τους σχολική γιορτή … μπήκαν στη θέση των φοιτητών και εμπνεύστηκαν μυθοπλαστικούς διαλόγους που μας ταξίδεψαν πίσω στο χρόνο. Κατάφεραν με επιτυχία να μας προβληματήσουν και να μας συγκινήσουν.

Οι μαθητές του της Γ΄ τάξης του ΓΕΛ Δομοκού με την καθοδήγηση και βοήθεια, αλλά και ενεργό συμμετοχή του εκπαιδευτικού του σχολείου κ. Βησσαρίων Μπουσιόπουλου, βοήθησαν με την τεχνική υποστήριξη, έγραψαν τους διαλόγους, τραγούδησαν, “υιοθέτησαν” τους νεκρούς του Πολυτεχνείου και μετέφεραν με ηχηρό τρόπο τα μηνύματα της ημέρας για ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ & ΙΣΟΤΗΤΑ.

Τους ευχαριστούμε θερμά και τους ευχόμαστε να είναι το ίδιο δημιουργικοί και μαχητικοί σε όλη τους τη ζωή!