Οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄Τάξης του ΓΕΛ Δομοκού συμμετείχαν σε 3ήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πάτρα, τα Καλάβρυτα, την Ναύπακτο και το Γαλαξίδι από 24-26/4/2024.

Επισκέφτηκαν μεταξύ άλλων, το Ιερό Ναό του Αγίου Ανδρέα στην Πάτρα και το Μέγα Σπήλαιο και την Μονή της Αγίας Λαύρας και ενημερώθηκαν για την ιστορία και την ιστορική και θρησκευτική σημασία των μοναστηριών.

Δυστυχώς οι κακές καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν την επίσκεψη του σχολείου στην λίμνη Τσιβλού, η οποία είχε σχέση με το περιβαλλοντικό πρόγραμμα που έχουν αναλάβει οι μαθητές/τριες σχετικά με τις φυσικές καταστροφές.

Οι μαθητές/τριες επέτρεψαν με αρκετή κούραση λόγω του φορτωμένου προγράμματος της εκδρομής, αλλά με “γεμάτες αποσκευές” από εμπειρίες περιβαλλοντικές, πολιτιστικές, θρησκευτικές και ψυχαγωγικές!